2012. május 21., hétfő

Görögország földrajzi adottságai


Görögország a Balkán-félsziget déli részén található, az északi szélesség 39. és a keleti hosszúság 22. fokán. Területe megközelítőleg 132 ezer km2, melyből csupán 107 ezer km2 összefüggő szárazföld. A fennmaradó 25 ezer km2-es területet az országhoz tartozó 1400 sziget foglalja el, ezekből azonban csupán néhány száz lakott.

Vízrajz
Görögországot kelet felől az Égei-tenger határolja, mely valójában a Földközi-tenger sekély vizű beltengere. Átlagos mélysége 250-300 m közé tehető, legmélyebb pontja nagyjából 2500 méterre tehető. A szárazföldet nyugaton körülölelő Jón-tenger legmélyebb része azonban csaknem 4600 méter mélységben található, ez a Földközi-tenger legmélyebb medencéje.
Az ország keleti partvidékén már az ókorban is számos kikötő létesült, köszönhetően a rendkívüli tagoltságnak. A nyugati oldal ennek következtében gazdaságilag kevésbé fejlett volt. A gazdagon tagolt, több mint 15 ezer km hosszúságú partvidék nem véletlenül bővelkedik üdülőhelyekben, strandokban.
Az országban nincsenek nagy, jól hajózható folyamok, a kisebb folyók egy része pedig nyáron teljesen ki is szárad. Néhány vadvízi evezésre alkalmas folyót illetve megtekintésre érdemes tavat azért találhatunk e vidéken.

Domborzat
Az ország hegyvidékekben sem szenved hiányt, melyek magassága gyakran meghaladja a 2 ezer métert. Az egyik legmagasabb hegység a Pindosz, e vonulat ad otthont a híres delphoi jósdának, valamint a múzsák lakóhelyének, a Parnasszosz hegységnek. A Déli-Pindosz szintén rejteget ókori emlékeket: itt emelkedik a Taigetosz 2400 méter magas vonulata.
A 2917 méter magas Olümposz az ország legmagasabb hegye, a görög mitológia szerint ez az istenek lakhelye.
A mészkőhegységek számos barlangot rejtenek, például a méltán híres Perama-barlangot, a csónakkal látogatható Pirgosz Diru-barlangot vagy a Mega Szpilion barlangkolostort.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése